Nagroda jubileuszowa – składki ZUS

Nagroda jubileuszowa jest jednym z najczęściej wypłacanych świadczeń pracowniczych. Jednakże, przy wypłacaniu tego rodzaju gratyfikacji, pracodawcy mają wątpliwości dotyczące uwzględnienia nagrody w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne pracownika.

Kiedy nagroda jubileuszowa stanowi przychód ze stosunku pracy?

W rozumieniu przepisów podatkowych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne stanowi przychód ze stosunku pracy pracownika. Zasadniczo o tym czy dane świadczenie uznawane jest jako przychód ze stosunku pracy (w rozumieniu przepisów podatkowych), rozstrzyga okoliczność – czy nagrodę jubileuszową może otrzymać jedynie pracownik, czy także inna osoba niezwiązana określonym stosunkiem prawnym. Istotą jest występujący związek prawny bądź faktyczne świadczenia ze stosunkiem pracy. W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, wypłacona lub oddana do dyspozycji pracownika nagroda jubileuszowa stanowi przychód ze stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, iż nagrodę jubileuszową za każdym razem trzeba uwzględniać w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika.

Kiedy nagroda jubileuszowa jest wyłączona z podstawy wymiaru składek?

Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 1998 roku, zwolnionymi od składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne są nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat. Oznacza to, iż w przypadku wypłacania nagrody jubileuszowej nie częściej niż co 5 lat, pracodawca nie jest zobligowany do potrącania z niej składek ZUS. W przeciwnym razie nagroda jubileuszowa podlega opodatkowaniu.