Rezerwy na nagrody jubileuszowe wyznacza się jedynie w sytuacji, kiedy pracodawca przepisami wewnętrznymi zobowiązany jest do wypłaty tego świadczenia. Musi to jednoznacznie wynikać z przepisów prawa. Odnosi się to również do grup pracowników, którzy z racji wykonywanych zawodów, uprzywilejowane są do otrzymywania okresowych nagród jubileuszowych. Nagrody jubileuszowa wyznaczana jest także dla pracowników instytucji kulturalnych – personelu oper, filharmonii, teatrów, zespołów pieśni i tańca oraz pracowników resortowych ośrodków szkolenia, dokształcania i doskonalenia kadr oraz pracowników uczelni publicznych.
Przykładowo, zgodnie z Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym, pracownicy uczelni publicznej mają prawo do nagród jubileuszowych, z tytułu wieloletniej pracy, w wysokości:
1) za 20 lat pracy – 75 % wynagrodzenia miesięcznego;
2) za 25 lat pracy – 100 % wynagrodzenia miesięcznego;
3) za 30 lat pracy – 150 % wynagrodzenia miesięcznego;
4) za 35 lat pracy – 200 % wynagrodzenia miesięcznego;
5) za 40 lat pracy – 300 % wynagrodzenia miesięcznego;
6) za 45 lat pracy – 400 % wynagrodzenia miesięcznego.
Do okresu pracy uprawniającego pracownika uczelni do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Pracownik nabywa prawo do nagrody w uczelni zatrudniającej go w dniu upływu okresu uprawniającego go do tej nagrody. Wypłata nagrody następuje niezwłocznie po nabyciu do niej prawa.
Podstawę do obliczenia wysokości nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu jej wypłaty, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody, przy czym uwzględnia się składniki wynagrodzenia i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy, jeżeli do nabycia prawa do nagrody brakuje mniej niż dwanaście miesięcy.