Nagroda jubileuszowa – komu przysługuje

Nagroda jubileuszowa jest szczególnym rodzajem świadczenia pracowniczego, które przysługuje pracownikowi za sumiennie wykonywaną i długoletnią pracę. Wypłata nagród jubileuszowych nie jest uregulowana w Polsce przepisami prawa, które nakładałyby na pracodawcę obowiązek jej wypłaty. Dlatego też nagrody jubileuszowe są świadczeniem fakultatywnym, nie mają charakteru obligatoryjnego. Ich wysokość jest uzależniona od stażu pracy i najczęściej wypłaca się ją raz na 5 lat.

W Polsce istnieją pewne grupy zawodowe, którym zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, należy się nagroda jubileuszowa. Dokumenty, które uprawniają do otrzymania nagrody jubileuszowej to przede wszystkim: 

– Karta Górnika,
– Ustawa o pracownikach samorządowych,
– Ustawa o pracownikach urzędów państwowych,
– Ustawa o służbie cywilnej,
– Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej.

Nagroda jubileuszowa może wynikać z umowy o pracę, Regulaminu Wynagradzania lub mieć charakter zakładowy i wynikać z zakładowego układu zbiorowego pracy. Możliwość otrzymania nagrody jubileuszowej ma każdy pracownik, jeśli w momencie zawierania umowy o pracę zakład pracy objęty był układem zbiorowym pracy. Jest to pewnego rodzaju porozumienie zawierane między pracodawcą a związkiem lub związkami zawodowymi. Nagroda jubileuszowa przysługuje również pracownikowi, którego obejmuje regulamin wynagradzania zawierający zapis o wypłacie tego świadczenia.

Jeżeli nagroda jubileuszowa w jednostce jest wypłacana pracownikowi nie częściej niż raz na 5 lat, nie stanowią one podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Zasadę tą określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczególnych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.