Nagroda jubileuszowa – termin wypłaty świadczeń dla pracownika

Prawo do nagrody jubileuszowej pracownik nabywa wraz z dniem, w którym osiągnie niezbędny do jej przyznania staż pracy. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 21 maja 1991 r., (PZP 16/91, OSNCP 1992/1/10) pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, który bezpośrednio poprzedza dzień podjęcia przez tego pracownika zatrudnienia. Nagroda powinna być wypłacona niezwłocznie, z tym, że nie później niż w terminie najbliższej wypłaty. W przypadku, gdy pracodawca spóźni się z wypłatą nagrody, pracownik może żądać od pracodawcy wypłaty z tego tytułu stosownych odsetek (nawet w przypadku, gdy opóźnienie nie leży po stronie pracodawcy). Nagroda jubileuszowa nie należy do świadczeń powszechnych, lecz jej charakter jest wynagrodzeniowy i roszczeniowy i jest uznawana jako premia za przepracowany staż pracy pracownika.

Prawo do nabycia nagrody jubileuszowej ulega przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia jej wymagalności (art. 291 §1 Kodeksu pracy). Po tym okresie pracodawca nie jest zobligowany do wypłaty swojemu pracownikowi nagrody jubileuszowej, jednakże może to uczynić. W przypadku, gdy po upływie 3 lat, pracownik upomni się o nagrodę jubileuszową, pracodawca może odmówić jej wypłaty.

Wysokość nagrody jubileuszowej oraz samo prawo do nabycia tej nagrody, ustalane jest na podstawie dokumentacji, która potwierdza okres zatrudnienia pracownika, a także posiadane przez niego okresy zaliczalne. Udokumentowanie stażu pracy leży po stronie zatrudnionego. Należy jednak mieć na uwadze, iż niezależnie od momentu okazania pracodawcy dokumentów potwierdzających staż, prawo do nagrody jubileuszowej nabywa się z dniem osiągnięcia odpowiedniego stażu.